تبلیغات
. - کاپیتان هوشــــنگ شـهبازی

.
 


جزئیات فرود بوئینگ 727 بدون چرخ

 

خلبان بوئینگ 727 با تشریح جزئیات فرود بدون چرخ این هواپیما در فرودگاه مهرآباد گفت: از 2 روز پیش دوباره با پروازهای تهران- بوشهر و تهران - ارومیه کارم را آغاز کردم.

به گزارش خبرنگار مهر، کاپیتان هوشنگ شهبازی خلبان بوئینگ مسافری پرواز مسکو- تهران امروز در هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها در جمع خبرنگاران درباره فرود بدون چرخ هواپیمای 727 ایران ایر که مسئولیت پرواز آن را بر عهده داشت، گفت: پرواز مانند همیشه انجام گرفت اما این بار در مسیر برگشت در فرودگاه امام متوجه شدیم که چرخ دماغه هواپیما باز نمی شود.

وی افزود: دراین مواقع دستورالعمل خاصی را کارخانه سازنده به خلبانان پیشنهاد می کند که ما نیز این دستورالعمل را پیاده کردیم اما متاسفانه به نتیجه نرسید و ناگزیر با چرخه بسته در فرودگاه مهرآباد به زمین نشستیم.

خلبان بوئینگ مسافری پرواز مسکو- تهران با بیان اینکه بنده تاکنون این اتفاق را تجربه نکرده بودم، ‌افزود: حدود 12 سال پیش این اتفاق در شیراز افتاد که هواپیما به سلامت به زمین نشست.

وی در مورد لحظات فرود هواپیما اظهارداشت: پس از اینکه تمام تلاشمان را برای باز شدن چرخ ها انجام دادیم با کمک 3 کمک خلبان دیگر به نامهای کاپیتان رستگار، کاپیتان عقدایی و کاپیتان قرابان پور که بسیار حرفه ای بودند و حتی یکی از آنها معلم خلبانی بنده بود دستور العمل ها را به اجرا در آوردیم و سرانجام هواپیما در فرودگاه مهر آباد به زمین  نشست.

شهبازی در پاسخ به پرسش مهر که ایراد فنی هواپیما چه بود، افزود: بنده اطلاعی از ایرادات فنی هواپیما ندارم زیرا وظیفه اصلی من پرواز است ولی آنچه مشخص است اشکال از چرخ دماغه هواپیما بود که باز نشد.

وی درباره دلیل فرود هواپیما در فرودگاه مهرآباد به جای فرودگاه امام، اظهار داشت: ما پیش بینی می کردیم که هواپیما ممکن است سالم به زمین نرسد برای همین منظور ترجیح دادیم به دلیل نزدیکی فرودگاه مهرآباد به شهر تهران در این فرودگاه فرود بیاییم تا اگرزخمی داشتیم سریعا به بیمارستان رسانیده شود.

خلبان پرواز مسکو- تهران با بیان اینکه مسافت پروازی فرودگاه امام تا فرودگاه مهرآباد 10 دقیقه است، اظهارداشت: هنگام فرود بر اساس دستورالعمل های خاص به مسافران آمادگی داده شد زیرا برخی از مسافران در این مواقع دچار اضطراب شدید می شوند و نیاز به آرامش دارند.

شهبازی با بیان اینکه تمامی خلبان ها برای اینگونه حوادث آموزش می بینند، تصریح کرد: 3 دستگاه هواپیمای 727 در کشور وجود دارد و بنده اطلاعی از وضعیت ناوگان مسافربری و عمر این هواپیماها ندارم.

وی در مورد اینکه پس از هر سقوط هواپیما مقصر خلبان شناخته می شود، گفت: در این خصوص نظری ندارم و باید از صاحبنظران در این باره سئوال کنید اما ایران ایر زحمات زیادی را برای آموزش خلبانان می کشد.

این خلبان درباره شایعه تعلیق وی از سوی هواپیمایی بیان کرد: بنده هیچ گونه تعلیقی نداشته ام و از دو روز پیش هم به سر کار بازگشتم که اولین پرواز را به تهران – بوشهر و تهران – ارومیه انجام دادم.

وی با بیان اینکه 80 درصد از پرواز مسکو – تهران روس بودند گفت: اگر هواپیمایی استانداردهای لازم را نداشته باشد کاپیتان پرواز آن را تایید نمی کند بنابراین این هواپیما هم موقع پرواز مشکلی نداشت.

کاپیتان شهبازی با بیان اینکه از سال 1356 وارد سازمان هواپیمایی کشوری شده است اظهار داشت: از سال 63 خلبانی را آغاز کردم و تا کنون حدود 16 هزار ساعت پرواز داشتم.

گفتنی است پرواز مسکو- تهران در ساعت 11 و 50 دقیقه از فرودگاه مسکو به مقصد تهران پرواز کرده بود و قرار بود در ساعت 15 و 20 دقیقه در فرودگاه امام برزمین بنشیند که به دلیل بروز نقص فنی در ساعت 16 در فرودگاه مهر آباد بر زمین نشستپایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : بسیج نت